Zákaznická podpora:+420 724 769 532info@rukatech.cz

Vliv filtrační třídy na spotřebu rekuperace

Nasazení vzduchových filtrů vyšší filtrační třídy má mnoho výhod, které již byly uvedeny a vysvětleny v minulých článcích. Jak se ale změní spotřeba a aktuální výkon jednotky, pokud v ní použijeme filtr vyšší filtrační třídy, který zachytí více jemného prachu? A jak dopadly alternativní filtry RUKATECH SafeLuft v porovnání s originálními filtry Pichler? To jsme se rozhodli ověřit…

Pro měření jsme opět využili naši vzduchotechnickou jednotku Pichler PKOM4. Na vzduchotechnické jednotce byly v 10-ti minutových intervalech postupně zvyšovány větrací stupně a tím objemový průtok vzduchu od 80 m3/hod až po 300 m3/hod. Pro každý jednotlivý větrací stupeň byl zaznamenáván aktuální elektrický výkon jednotky a to pomocí MODBUS komunikace s nadřazeným inteligentním systémem LOXONE. Zároveň byl pro kontrolu použit jednofázový elektroměr do zásuvky značky Hutermann.

 
V prvním měření byly nasazeny filtry RUKATECH SafeLuft filtrační třídy F9 na přívodu na F7 odvodu dle EN 779. V druhém měření byly nasazeny originální filtry Pichler filtrační třídy F7 na přívodu a M5 na odvodu dle EN 779. V posledním měření byly nasazeny filtry RUKATECH SafeLuft filtrační třídy F7 na přívodu a M5 na odvodu dle EN 779. Následující graf ukazuje výsledky měření pro všechny tři varianty použitých filtrů:
 
 
Z grafu je patrné, že aktuální spotřeba vzduchotechnické jednotky při nasazení originálních filtrů F7/M5 dle EN 779 je prakticky stejná jako při nasazení alternativních filtrů RUKATECH SafeLuft F7/M5 dle EN 779. Jelikož je konstrukce filtru Minipleat použita pro všechny nasazené filtry a materiály jsou certifikovány dle příslušných norem, není žádný důvod, aby zde byly výrazné rozdíly mezi originálními a alternativními filtry – tlaková ztráta originálních a alternativních filtrů bude velice podobná. Vzduchotechnická jednotka musí poté vynaložit srovnatelný výkon, aby požadované množství vzduchu přes filtry nasála.
Pokud se ovšem podíváme na výsledek při nasazení filtrů RUKATECH SafeLuft s filtrační třídou F9/F7 dle EN 779, bude zde již patrný nárůst aktuální spotřeby o 10% - 15% v závislosti na objemovém průtoku vzduchu. Toto navýšení spotřeby je dáno vyšší hustotou polypropylenových vláken, díky čemuž jsou filtry schopny zachytit více jemného prachu. Tato vyšší účinnost ovšem v celém systému způsobuje vyšší tlakovou ztrátu a vzduchotechnická jednotka musí pracovat na vyšší výkon. 
 
Potřebuji tedy vůbec filtry vyšší filtrační třídy, když tím stoupne spotřeba jednotky? 
Jemný prach se dnes vyskytuje všude kolem nás, jen ho prostě nevidíme. Pokud chce tedy uživatel maximálně eliminovat množství jemného prachu, který se může společně se vzduchem do vnitřního prostředí dostat, nezbývá než nasadit filtry vyšší filtrační třídy. Potřebný zvýšený výkon jednotky při nasazení těchto filtrů dosahuje maximálně 15 W, což je spotřeba v domácnosti prakticky zanedbatelná. Navíc, rekuperační jednotka většinou pracuje s objemovým průtokem 150-200 m3/hod, kde je rozdíl ve spotřebě menší než 5 W. Vždy ale záleží na individuálním rozhodnutí každého uživatele vzduchotechnického systému, zda spatřuje v nasazení filtrů vyšší filtrační třídy nějaký smysl, nějaké výhody, popřípadě zda mu to něco přinese. I proto je řada filtrů RUKATECH SafeLuft nabízena ve 3 filtračních třídách a tak si sám uživatel může zvolit, pro jaké řešení se rozhodne.